Łańcuchy samochodowe – zastosowanie

Zamów łańcuch na opony.

Łańcuchy na koła znacznie zwiększają przyczepność samochodu w skrajnych warunkach – na oblodzonych i ośnieżonych drogach, głównie na spadzistych podjazdach. W niektórych państwach muszą one zawsze znajdywać się w bagażniku wszystkich samochodów przez cały rok kalendarzowy (tak jest między innymi w Norwegii, Bułgarii i Turcji), w innych zaś są one niezbędnym elementem wyposażenia auta jedynie w sezonie zimowym (takie prawo obowiązuje na przykład we Włoszech, w Niemczech, Polsce i Hiszpanii). Jak jednak typy łańcuchów na koła znajdziemy w sklepach?

Rodzaje łańcuchów na koła

Łańcuchy samochodowe dzielimy najczęściej mając na uwadze ich przeznaczenie. Wyróżniamy typy stworzone z myślą o stosowaniu w pojazdach osobowych, dostawczych, terenowych i ciężarowych, jak również w autobusach. Poszczególne łańcuchy różnią się także motywem zaplotu, przekrojem i grubością ogniwa (przeważnie jest to kształt rombowy ukośny) oraz mocowaniem, które powinno być dostosowane do rodzaju felgi. Rozmaite są także tworzywa, z których produkuje się łańcuchy samochodowe. Współcześnie producenci używają przede wszystkim stali tytanowej lub manganowej.

Jazda z łańcuchami na koła

Zakładanie łańcuchów na koła wymaga pewnej zręczności i początkowo może być źródłem sporego stresu. Aby się go ustrzec się, warto potrenować tę czynność w garażu albo na placu manewrowym. Sama prowadzenie pojazdu z łańcuchami wymaga trochę innej techniki. Trzeba unikać buksowania kół, jazdy po niezaśnieżonych drogach i przekraczania prędkości 50 km/h. Korzystając z łańcuchów na koła, należy też koniecznie kontrolować ich napięcie oraz ułożenie – tym sposobem unikniemy ich wczesnego zużycia i tym samym przedłużymy okres ich użytkowania.

Adres:
AUTO-PLUS Zbigniew Haluch
ul. Prądnicka 79
31-202 Kraków

Tel.: +48 (12) 416-20-08
Mob.: +48 602-790-666
E-mail: [email protected]