Dalsze informacje o domowych kiszonkach.
Kiszone warzywa są tak mocno związane z polską kuchnią, że wydaje nam się, iż jest to wyłącznie słowiański rarytas, rzadko wykorzystywany w pozostałych krajach świata. Lecz domowe kiszonki znane są nie tylko w Europie, ale także w obu Amerykach oraz w Azji.
Z jakiego powodu kwaszone przetwory warzywne są popularne?
Zgodnie z wiedzą historyków metoda konserwowania pokarmów poprzez ich przechowywanie w soli, w solance lub w zlewie z octu, znana jest ludziom od przeszło czterech tysiącleci. Proces ten prawdopodobnie nie pochodzi nawet z Europy, a z terenów antycznej Mezopotamii. Pokarm poddany fermentacji z pomocą bakterii kwasu mlekowego nie psuje się, bo niskie pH roztworu, w którym się go zanurza, utrudnia rozmnażanie się bakterii gnilnych. Paręset lat temu była to najlepsza metoda, żeby przedłużyć okres przydatności do spożycia mięsa, ryb i warzyw nawet o kilka miesięcy. W rezultacie przyjął się zwyczaj szykowania m.in. kiszonych przetworów z myślą o chłodnych miesiącach. Kiszonki od zawsze słyną z własności prozdrowotnych, co rzecz jasna nie jest przesadzone. Wyróżniają się one między innymi ogromną zawartością witaminy C, stąd też marynarze statków, które miały w magazynie kiszonki, sporadycznie chorowali na szkorbut. Co ciekawe, w naszym języku kwaszonki z warzyw określa się na co dzień “kiszonkami”, z kolei kiszonka to… karma objętościowa dla zwierząt np z owsa i ziemniaków.
Kiszone przetwory warzywne – co się najczęściej kisi?
Najbardziej rozpowszechnionym warzywem kiszonym jest ogórek, rozpoznawany właściwie w większości zakątków świata, nawet w Kanadzie oraz w Stanach zjednoczonych, gdzie ten typ przetworów warzywnych nie cieszy się ogromną popularnością. Jednakże pickle są tam prawdopodobnie niezwykle lubianym uzupełnieniem sandwiczy, burgerów i hot-dogów. Nad Wisłą oprócz ogórka, bardzo popularne są kiszona kapusta i buraczki, których używa się do przyrządzania zup oraz surówek. Jednakże nie tylko te warzywa można kisić. W różnych rejonach świata kisi się m.in. fasolkę szparagową, cebulę, jak również owoce (przykładowo śliwki).
Ocet i Solanka zmieniają teksturę oraz smak warzyw, nadając im chrupkość i kwasowość. Kwaszonki nie tylko z warzyw, z czasem lat stały się bazą albo ważnym dodatkiem do tysięcy przepisów regionalnych. Warto pamiętać, że smak kiszonych przetworów może być inny w poszczególnych krajach świata, gdyż jest on zależny od dodatków do zalewy, z których korzysta się w procesie kwaszenia. Stąd ogórek wyprodukowany podług standardowego polskiego przepisu, nie będzie smakował identycznie jak ten wyprodukowany np. w Japonii.
Adres:
"ARTMAN" spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k.
Niedomicka 47
33-132 Niedomice
Mob.: +48 669 997 776
E-mail:
[email protected]