Jaką żywność uznaje się za ekologiczną?

Zobacz, gdzie kupić ekologiczną żywność online.

Od szybkiego rozwoju przemysłu spożywczego, który zaczął się na początku XX wieku, produkty konsumowane przez nas na co dzień zaczęto nagminnie nasycać licznymi substancjami wydłużającymi ich żywotność. Jednakże razem z poszerzającą się świadomością odbiorców odnośnie tego, co jedzą i jakie może to mieć działanie na ich zdrowie, w ostatnim czasie coraz chętniej szukają oni wyrobów wyprodukowanych z żywności nieprzetworzonej.

Plusy ekologicznej żywności

Żeby konkretny wyrób sprzedawany w Polsce mógł tytułować się „eko”, musi spełnić kilka wytycznych. Żywność eko i artykuły z niej wykonane muszą posiadać odpowiednie certyfikaty wydawane przez uprawnione do tego instytuty. Podstawowym jednakże cechą spożywczych artykułów ekologicznych jest to, że wykorzystane do ich przyrządzenia warzywa i owoce kultywowano z zachowaniem wszystkich obostrzeń rolnictwa ekologicznego. To oznacza, że rolnicy nie używali syntetycznych środków zabezpieczenia roślin ani nawozów, które mogłyby mieć negatywny oddziaływanie nie tylko na samopoczucie ludzi, lecz które także szkodzą ekosystemowi. Niektóre bowiem nawozy powodują zakwaszenie gleby lub zatruwają wody powierzchniowe, a opryski pół chemicznymi pestycydami często są przyczyną śmierci pożytecznych pszczół. Natomiast ekologiczna uprawa sprawia, że rośliny cechują się niższą zawartością azotynów, azotanów i metali ciężkich, a to oznacza, iż mniej tych szkodliwych substancji przeniknie do ustroju ich konsumentów.

Co musi znaleźć się na opakowaniu żywności eko

Żywność ekologiczna jest poddawana stałej kontroli we wszystkich fazach produkcji, w tym również w czasie przechowywania oraz transportu. Co istotne, jeśli artykuł spełnia wymogi, jego producent oprócz rutynowych informacji m.in. o terminie zdatności do spożycia, warunkach przechowywania, wartościach odżywczych czy masie netto, miejscu pochodzenia ingredientów, musi również obowiązkowo podać numer ID organu kontrolnego dany produkt oraz zamieścić logo produkcji ekologicznej UE, czyli listek ułożony z białych gwiazd na zielonym tle. Wypatrując żywności ekologicznej powinno się więc czytać dokładnie etykiety produktów, a nabywając je online w sklepie producenta sprawdzić, czy opublikował on na stronie sklepu informację o uzyskanych certyfikatach.

Adres:
"ARTMAN" spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k.
Niedomicka 47
33-132 Niedomice

Mob.: +48 669 997 776
E-mail: [email protected]