Czy warto zachęcać nastolatków do czytania literatury młodzieżowej

Jeśli potrzebujesz książek dla młodzieży, powinieneś odwiedzić ten adres.

Osoby wychowywane w XXI wieku mają coraz rzadziej styczność z ciekawą literaturą. Nastolatek wybiera przede wszystkim szybką rozrywkę na komputerze, w telefonie bądź w telewizorze, a po książkę na ogół sięga wówczas, gdy jest to zadana lektura szkolna. I również z powodu obowiązku analizy tekstów literackich sprzed wieków dla wielu licealistów czytanie dla rozrywki jest dalekim konceptem.

Literatura dla młodzieży – powieści dla młodszej generacji odbiorców

Licealiści nie nie powinni ograniczać się do czytania tylko lektur szkolnych. Publikowana jest mnóstwo literatury dla młodzieży zarówno polskich jak i zagranicznych pisarzy, którzy poruszają kwestie i opisują historie ciekawe dla młodszej generacji czytelników. Ta odmiana literatury dostała nawet własną nazwę, czyli “literatura YA (Young Adult)”. Są to powieści pisane dla odbiorcy w wieku od 12-18 lat. Publikacje młodzieżowe czerpią z wielu gatunków literackich: są tu między innymi historie obyczajowe, fantasy i horrory. Jednak wspólnym mianownikiem tych książek jest odwołanie się wprost do typowych doświadczeń młodego człowieka. Publikacje te piszą więc o poznawaniem własnej tożsamości, kontaktach z rodzicami, pierwszym zauroczeniu, nawiązywaniu i utracie przyjaźni czy odnajdowaniu swojego miejsca w społeczeństwie. Czytanie literatury dla nastolatków pozwala nastolatkom poczuć, że inni także przeżywają identyczne życiowe zawirowania w czasie dorastania.

Dlaczego warto zachęcać Lektura literatury młodzieżowej z biegiem czasu przynosi korzyści

Warto oferować nastolatkom angażującą ich literaturę, gdyż rozbudzenie w nich ochoty czytania dla przyjemności z czasem przynosi wiele korzyści. Osoba, która często czyta posiada szersze słownictwo i lepiej daje sobie radę z gramatyką i ortografią, co niewątpliwie ułatwia zdawanie egzaminów z przedmiotów humanistycznych. Ale poznawanie historii innych osób w podobnym wieku to też sposób na dokładniejsze poznanie siebie, własnych pragnień oraz rozwinięcie w nastolatku empatii. Co istotne, rodzina w żadnym razie nie powinna wyśmiewać pasji dziecka. Jeżeli zatem dziecko częściej czyta historie o statkach kosmicznych bądź wilkołakach nie mówcie, że to głupie tylko pozwólcie mu je eksplorować!

Adres:
Księgarnia internetowa Motyle książkowe
Zwrotnicza 6
01-219 Warszawa