Co wybrać do jazdy konnej – kask czy toczek jeździecki?

Więcej informacji o kasku do jazdy konnej.

Jazda konna jest jedną z tych dziedzin sportu, w których zagrożenie upadkami jest szczególnie duże. A te, ze względu znaczną wysokość i prędkość, mogą być naprawdę groźne. Na urazy narażona jest przede wszystkim głowa dżokeja, która obligatoryjnie winna być dobrze chroniona. W sklepach z artykułami dla pasjonatów jeździectwa można kupić 2 typy zabezpieczenia dla głowy – kaski oraz toczki do jazdy konnej. Ale które z nich dają lepszą ochronę? Co należy wiedzieć któregoś z tych akcesoriów?

Toczki czy kaski jeździeckie? Co lepsze?

Zwykła, myśliwska czapka była pierwszym jeździeckim okryciem głowy. Jej krój był wzorem dla powstania toczków. Współczesny toczek jeździecki jest przeważnie wykonany z włókna szklanego i stanowi formę pośrednią pomiędzy tradycyjną czapką, a kaskiem. Nie daje jednak tak dobrej protekcji jak kask, przez co polecany jest raczej przy rekreacyjnej jeździe o niewielkiej prędkości. Pod tym względem dużo lepiej wypada kask jeździecki, który jest stosowany przez wyczynowych sportowców i posiada certyfikaty odpowiednich organizacji – w naszym kraju jest to Polski Związek Jeździecki.

Kupujemy toczek lub kask do jazdy konnej

Najważniejszą kwestią przy zakupie kasków jeździeckich jest bezpieczeństwo. Kask powinien posiadać stosowne atesty, jak również umożliwiać regulację rozmiaru bądź być perfekcyjnie dopasowany do kształtu głowy dżokeja. Do kasku należałoby dokupić dodatki – przede wszystkim pokrowiec, który uprości jego przewożenie i pozwoli uniknąć zabrudzenia. Nabywając kask nie powinno się też iść na kompromis. Tym samym, jeżeli w naszej miejscowości nie dostaniemy odpowiedniego modelu, warto zamówić go w sklepie internetowym.

Adres:
Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: [email protected]