Jak podejść do organizacji chrzcin?

Dla rodziców chrzciny są pierwszym istotnym familijnym wydarzeniem, w którego centrum znajdzie się nowo narodzona pociecha, w związku z tym troszczą się o to, aby wszystko tego dnia było dopięte na ostatni guzik. Przygotowanie chrzcin może być jednakże wyzwaniem, w szczególności jeśli na chrzest zaprasza się sporą grupę krewnych oraz przyjaciół. Poniżej znajdziesz garść wskazówek, które pomogą ci w tym zadaniu.

Planowanie chrztu – możesz określić oczekiwany podarek dla swojego dziecka

Niegdyś sakrament chrzcin miał miejsce od razu po narodzinach dziecka, nieraz wręcz tego samego dnia, ze względu na znaczną śmiertelność niemowląt. Z upływem lat chrzest przekształcił się w doniosły dzień nie tylko dla najbliższej rodziny dziecka, więc jest planowany na ogół 7-8 miesięcy po jego narodzinach. Pozwala to na skrupulatne rozważenie najważniejszych kwestii tego wydarzenia, jak wybór kościoła, w którym będzie udzielony sakrament, a także matki i ojca chrzestnych. Umawiając z parafią termin obrzędu warto wziąć pod uwagę, ile czasu będzie potrzebne na zaproszenie wszystkich gości, a także organizację dla nich posiłków i noclegu, jeżeli będą jechać do nas z daleka. W przesłanych zaproszeniach warto dodać prośbę o konfirmację przez gości swojego uczestnictwa, co jest potrzebne do wyliczenia jaką liczbę osób ostatecznie przyjdzie nam ugościć. Nie bójmy się także podać do wiadomości, jakiego upominku oczekujemy dla pociechy. Goście na ogół stawiają na zabawki, jednak rodzicom więcej radości sprawią praktyczne podarki, jak choćby zestaw ubrań, kołderka dla dziecka bądź fotelik do auta.

Impreza w mieszkaniu lub chrzest w wynajętym sali – co jest standardem?

Zaledwie 20 lat temu chrzciny urządzano zwykle w mieszkaniu rodziny dziecka, skutkiem tego nie wszyscy uczestnicy mszy w kościele byli zapraszani na uroczyste przyjęcie. Dziś obiad dla ogromnej grupy krewnych oraz dalszych i bliższych znajomych dumnych rodziców jest już normą. Analizując propozycje sal, gdzie można wyprawić chrzciny, wybieraj te, które nie tylko wynajmują cudownie ozdobione miejsce, ale też współpracują z dostawcą cateringu, który przyrządzi menu współgrające z charakterem obiadu i który zapewni biegłą obsługę gości. Jeżeli sakrament ma mieć miejsce latem, zalecamy wybrać lokal na chrzciny z dostępem do ogrodu, w którym fotograf bądź rodzina wykona śliczne zdjęcia, a kilkuletni uczestnicy imprezy zamiast dąsać się przy stoliku mogą szaleć na świeżym powietrzu. Istotny jest też taki wybór sali na chrzest, by dojazd z kościoła do miejsca zabawy był niezbyt długi, podobnie jak późniejszy transport gości do wynajętego noclegu czy domu.

Adres:
Pałac Radziwiłłów
ul. Krakowska 1
32-083 Balice

Mob.: +48 535 610 320
E-mail: [email protected]