Czym są badania psychologiczne kierowców?

Dowiedz się, jak zamówić badania psychotechniczne Bielsko.

Na bezpieczeństwo na szosach w szczególnym stopniu rzutują umiejętności prowadzących jeżdżące po nich auta. Szczególnie ważne okazuje się to dla kierowców profesjonalnych – między innymi taksówkarzy oraz kierowców TIR-ów oraz busów. W ich przypadku ważne są tak umiejętności, jak i predyspozycje psychiczne. Z tego powodu przedstawiciele takich profesji zgodnie z przepisami muszą regularnie zgłaszać się na badania psychologiczne kierowców. Dobrze zatem powiedzieć na ich temat parę zdań. Jak często powinny być wykonywane? Na czym polegają tego rodzaju badania psychotechniczne? I, co najistotniejsze, jak należy się do nich przygotować?

Badania psychologiczne kierowców – jak przebiegają?

Badania kierowców powinny być wykonywane co 5 lat. Ta reguła nie dotyczy jednak specjalistów, którzy ukończyli 50 lat – muszą wszak przeprowadzać je co trzydzieści miesięcy. Badania psychotechniczne kierowców wykonywane są przez psychologa w odpowiedniej przychodni, który najpierw wykonuje badania osobowości. Przybierają one postać rozmowy z kierowcą, podczas której odpowiada on na pytania na temat wyborów w ekstremalnych przypadkach. Kolejna faza badań psychotechnicznych kierowców to test na inteligencję, natomiast następnie wykonywane są testy na odpowiednich maszynach, w czasie których badana jest podzielność uwagi, zdolność szybkiej reakcji, percepcja szybkości czy widzenie w ciemności.

Jak zwiększyć szansę podczas badaniach psychotechnicznych kierowców?

Po ich przeprowadzeniu kierowca odbywa wizytę z psychologiem, który w jej trakcie powiadamia go, czy przeszedł badanie. Co ważne, powinniśmy pamiętać, iż nie dla wszystkich ich rezultaty okażą się pozytywne. Szanse na szczęśliwe przejście badań psychologicznych kierowców można na szczęście trochę zwiększyć. Jak? W sieci dostępne są liczne opisy działania urządzeń, na jakich są wykonywane badania psychotechniczne – to doskonałe rozwiązanie, by zawczasu sprawdzić, jak one działają.

Adres:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]