Rodzaje szalunków i ich zastosowanie

Jeśli potrzebujesz szalunków stropowych, koniecznie sprawdź https://sklep.abcszalunki.pl.

Deskowanie, czyli innymi słowy szalunki, to tymczasowe konstrukcje umożliwiające wznoszenie murów budynków. Przeważnie używa się ich podczas wylewania murów z betonu – wtedy są one potrzebne do tego, żeby stosownie je ukształtować i zapobiec rozlewaniu się mieszanki. Poza tym szalunki wykorzystuje się również podczas wznoszenia budynków murowanych, gdzie ich zastosowanie pozwala na wykonanie otworów na okna, bramy oraz drzwi. W tym artykule objaśniamy, z czego robi się dzisiejsze szalunki i w jaki sposób mogą zdobyć je inwestorzy.

Z jakich surowców wytworzone są szalunki?

Najstarszym typem szalunków jest konstrukcja sporządzona z grubych sklejek połączonych ze sobą za pomocą gwoździ bądź drewnianych desek, którą można wykorzystać powtórnie po rozebraniu. Demontaż takich szalunków jest jednak ciężki – większość inwestorów i wykonawców wybiera zatem zastosowanie szalunków wielokrotnego wykorzystania – struktur przeznaczonych do szybkiego i łatwego rozkładania oraz składania. Tego rodzaju szalunki mogą być wykonane z drewna, metalu lub sklejki, jak również łączyć w sobie 2 albo 3 materiały. Na ogół jednakże stosuje się sklejkę – głównie z takich gatunków drewna jak brzoza czyi topola, a strukturę łączą łączniki, belki, narożniki i głowice ze stalowe lub aluminiowe.

Wypożyczenie szalunków – kiedy to się opłaca?

Podmioty na co dzień zajmujące się pracami budowlanymi posiadają swoje szalunki. Inaczej jest natomiast w przypadku brygad, które oferują inne usługi i inwestorów indywidualnych, którzy zamierzają planujących wybudować jeden obiekt. Zakup wszelkich elementów koniecznych do wykonania szalunku nie byłby rentowny . Znacznie rozsądniejszym wyjściem jest wynajęcie szalunków.

Adres:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]