Złote monety bulionowe a monety kolekcjonerskie – co kupić?

Znajdź monety bulionowe.

Ludzie decydujący się na inwestycję w złoto mogą skorzystać z mnóstwa różnych opcji: nabywać akcje spółek powiązanych z rynkiem metali szlachetnych bądź kupować fundusze inwestycyjne lokujące zasoby w gałęzie gospodarki związane z tym kruszcem, czy też gromadzić biżuterię inwestycyjną. Inną taktyką jest nabycie złota inwestycyjnego, które sprzedawane jest w formie sztabek oraz monet bulionowych.

Złote monety bulionowe – nie są bite w ograniczonym nakładzie

Złote monety kojarzą się przede wszystkim z monetami kolekcjonerskimi, jednakże monety bulionowe, a więc lokacyjne, czy to złote czy z innych kruszców, różnią się od nich pod paroma względami. Co najistotniejsze monety bulionowe są emitowane celem inwestowania w nie środków finansowych, w związku z tym ich nakład z danego roku nie jest limitowany, a poniekąd wyznaczany przez popyt na rynku. Monet bulionowych nie są wybija się w seriach tematycznych lub w związku z ważnymi rocznicami, dlatego ich awers czy rewers bardzo rzadko podlega „odświeżeniu”. W większości wypadków złote monety bulionowe emitowane przez konkretną mennicę odróżniają się od siebie tylko rokiem wybicia. Warto podkreślić, iż część monet bulionowych, mimo traktowania ich jako środek płatniczy, nie posiada swojego nominału wyrażonego w walucie, a ich bieżącą wartość wyznacza próba i waga użytego do ich bicia metalu. Zaletą monet bulionowych jest to, że są znane w każdym zakątku świata, a ich ewentualna odsprzedaż jest łatwiejsza aniżeli miejscowych monet kolekcjonerskich.

Rodzaje złotych monet bulionowych

Najpopularniejsze pośród inwestorów złote monety bulionowe to te o wadze 1 oz, lecz mennice wypuszczają dodatkowo monety o wadze 1/4 czy 1/10 oz złota. Warto wiedzieć, iż monety bulionowe emitowane są najczęściej ze złota najwyższej próby, czyli .9999, ale przykładowo. Amerykański Gold Eagle czy też południowoafrykański Krugerrand emitowane są z kruszcu próby .9167. Jeśli monety bulionowe zawierają dodatek miedzi, ma to z reguły na celu wzmocnienie monety i w konsekwencji zmniejszenie możliwości jej zniszczenia. Monety bulionowe z dodatkiem innych metali są cięższe, a nominał, którym są oznaczone świadczy o ilości czystego złota wykorzystanego do ich wybicia.

W asortymencie polskich dostawców złotych monet lokacyjnych zainteresowani ich kupnem inwestorzy bez problemu natrafią na najpopularniejsze z nich, czyli Liść Klonowy, Filharmoników Wiedeńskich czy wspomniane powyżej Krugerrandy.

Adres:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa

Mob.: +48 880 555 111
E-mail: [email protected]