Zakup sztabek srebra – alternatywa inwestycji w złoto

Sprawdź, gdzie kupić srebro w sztabkach.

Nie od dziś uważa się, iż inwestowanie w metale szlachetne jest doskonałym sposobem na lokowanie oszczędności, który z czasem przynosi wymierny profit. Najpopularniejszym obecnie metalem inwestycyjnym jest oczywiście złoto, jednakże całkiem niedawno srebro nie jest już widziane tylko jako metal przemysłowy i znów cieszy się zainteresowaniem pośród coraz szerszej grupy osób, zarówno tych ze skromnym, jak i nieograniczonym portfelem.

Srebrne sztabki – kruszec stosowany w rozlicznych gałęziach przemysłu

Srebro występuje w złożach 17 razy częściej od złota, trzeba jednakże zaznaczyć, że jego wartość w odniesieniu do wartości złota nie odzwierciedla tej proporcji i wciąż jest zauważalnie niższa. Nabycie srebra jest jednakże dobrą propozycją dla osób, które pragną zdywersyfikować swój portfel, a które nie dysponują środków umożliwiających zakup znacznych ilości złota. Trzeba jednakże mieć świadomość, że z uwagi na swoje cechy, srebro znajduje szerokie zastosowanie w różnorodnych branżach przemysłu co skutkuje tym, iż jego wartość silniej reaguje na przemiany zachodzące na rynku. Łatwo to skądinąd dostrzec przeglądając wykres jego ceny z ostatnich 25-30 lat. Z tej również przyczyny lokata pieniędzy w srebro wiąże się z większym prawdopodobieństwem strat, zatem polecana jest inwestorom świadomym bieżącej i prognozowanej sytuacji na rynku metali inwestycyjnych. Można natomiast przypuszczać, że popyt na srebro w dalszym ciągu będzie wyglądał podobnie, a wraz z postępującym rozkwitem elektroniki, medycyny i fotowoltaiki, w których srebro jest często wykorzystywane, jak również nieprzemijającej popularności srebrnej biżuterii, być może jego wartość będzie z roku na rok się podnosić.

Czy średnio zamożnego Polaka stać na kupno sztabki srebra?

Na wzór złota, sztabki srebra sprzedawane jest w różnych wagach, co pomaga skonstruowanie portfela inwestycyjnego, umożliwiającego odsprzedaż w zależności od potrzeb małych bądź dużych jego ilości. Te najmniejsze, a wobec tego także najbardziej „na kieszeń” średnio zamożnego Polaka, to sztabki o wadze 100 g i 50 g oraz jednej uncji trojańskiej(31,1 g). Niewątpliwie, jeśli zamówimy sztabkę o większym ciężarze, w rezultacie zapłacimy za kruszec taniej, powinno się jednak mieć na uwadze, iż sztabka jest niepodzielna i w przypadku potrzeby jej sprzedaży musimy znaleźć kogoś, kto weźmie ją w całości. Dlatego jeśli sztabki srebra mają służyć również jako asekuracja na gorsze dni, warto rozważyć nabycie sztabek o różnych wagach, by mieć możliwość w przyszłości sprzedać tylko tyle srebra, ile rzeczywiście musimy. Inną opcją jest także inwestycja w względnie kosztowniejszy srebrny combibar, to znaczy scalone 1-gramowe sztabki srebra, które daje się bez trudu oddzielić. Wadą kupna srebra, czy to w sztabkach czy w monetach bulionowych jest to, iż – w odróżnieniu od złota – jego zakup oraz sprzedaż obarczone są 23% stawką VAT.

Adres:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa

Mob.: +48 880 555 111
E-mail: [email protected]