Gdzie sprawdzić aktualny kurs dolara i wymienić walutę?

Wszystko, czego należy dowiedzieć się o aktualnym kursie dolara, odnajdziesz na nordiqa.com/kurs-usd.html.

Jeszcze czterdzieści lat temu każdy chciał mieć przynajmniej kilka banknotów dolarowych, żeby udać się na zakupy do Pewexu. A dekadę później trzymanie oszczędności w tej walucie stanowiło przejaw powodzenia w życiu zawodowym. Współcześnie znaczna grupa internautów zamawia codziennie zakupy płacąc w dolarach, korzystając przy tym z powszechnej globalizacji oraz opcji internacjonalnej wysyłki przedmiotów z uznanych globalnych portali zakupowych. Nic więc dziwnego, iż dolar stał się walutą, która nie budzi już sentymentu, a nabyć go da się także bez wychodzenia z domu, bowiem od szeregu lat w Polsce działają kantory internetowe, które wymieniają dolary na złotówki po kursie często korzystniejszym niż w instytucjach bankowych.

Garść informacji o dolarze amerykańskim

Określenie „dolar” pochodzi od terminu “talar”. Taką nazwą określano czeskie monety zawierające 1 oz srebra. I naprawdę na początku walutą płatniczą w U.S.A. były monety. Pierwsze banknoty, które przez wiele lat miały dużą grupę adwersarzy, weszły do obiegu dopiero w szóstym dziesięcioleciu XIX w. jako sposób na rozwiązanie kryzysu związanego z niedoborem bilonu. Interesujące jest to, iż banknoty dolarowe nie są wytworzone z papieru, a z mieszanki włókien bawełnianych (ok 75%) i lnianych (ok 25%) z domieszką paru innych komponentów, będących utajnione. Nie oznacza to jednak, iż amerykańskie banknoty są bardzo trwałe – zbadano, że niższe nominały krążą w obiegu nie dłużej niż 4-5 lat, a banknoty o wartości 100$ – od 9 do 18 lat. Uszkodzone banknoty są rozdrabniane, a wygenerowany z nich surowiec jest przekazywany przedsiębiorstwom, które produkują z nich materiały budowlane. Monety krążą w obiegu blisko 30 lat, jakkolwiek są one też zazwyczaj gubione, a częstokroć po prostu wyrzucane przez obywateli USA. Statystyki podają, iż tak kończą każdego roku przeszło 62 miliony dolarów w bilonie.

Bieżący kurs dolara – te dane sprawdzisz na stronach kantorów online

Dolarem nazywa się kilka walut ale nie nie ma co negować, że jeśli mówimy “dolar” to mamy na myśli dolara amerykańskiego, który w dwie dekady temu był najsilniejszą walutą świata i dopiero w tym wieku stopniowo słabł. Niemniej jednak wymiana dolara w dalszym ciągu stanowi sporą część obrotów na rynku walutowym Forex. Zainteresowani najświeższym kursem dolara mogą w dowolnej chwili poznać jego cenę m.in. na stronach kantorów internetowych, w których kurs walut uaktualniany jest w kilkusekundowych interwałach. Co więcej, można tam porównać wartość dolara z najświeższymi kursami najważniejszych światowych walut, a także przejrzeć historyczne dane dotyczące jego kursu.