E-faktura dostępna dla każdego przedsiębiorcy w Krajowym Systemie e-Faktur

Jeśli szukasz więcej informacji dotyczących faktur ustrukturyzowanych, skieruj się w to miejsce.

Wystawianie faktur ustrukturyzowanych miało pierwotnie działać już w 4 kwartale 2021 r., jednak finalnie osobom prowadzącym działalność na udostępnienie Krajowego Systemu e-Faktur przyszło poczekać parę miesięcy dłużej. Projekt ruszył w pierwszym dniu 2022 r. Po roku okresu przejściowego, w którym stosowanie KSeF jest nieobowiązkowe, zaczynając od roku 2023 będzie to obligatoryjne dla każdego czynnego podatnika VAT, jak i dla właścicieli przedsiębiorstw zwolnionych z podatku od towarów i usług.

Faktury ustrukturyzowane – ułatwienie dla dla księgowych

Faktury ustrukturyzowane to po prostu dokumenty elektroniczne, które mają ściśle określoną strukturę informacji zapisanych z zastosowaniem znaczników XML. Takie kodowanie generalnie mało co mówi człowiekowi, który nie ma wiedzy jak go rozszyfrować, ale dla dostosowanej aplikacji do wystawiania oraz rozliczania faktur dokument tego typu będzie całkowicie klarowny. Fakt, iż faktury otrzymują jednolitą strukturę powoduje, że niezależnie od tego którego oprogramowania do księgowości użyją kontrahenci transakcji, dane będące składnikami faktury ustrukturyzowanej będą rozszyfrowane identycznie. Jest to ważny krok do przodu szczególnie dla biur rachunkowych, które dotąd nierzadko spotykały się z przypadkami błędnego odczytywania przez aplikacje księgowe informacji z faktur podsyłanych przez klientów w formie zdjęcia faktury papierowej lub pliku PDF. Faktura ustrukturyzowana całkowicie eliminuje prawdopodobieństwo pomyłki przy przenoszeniu danych z faktury przez księgową, a także nieprawidłowego ich odczytania przez technologię OCR.

Krajowy System e-Faktur – dokładniejsze uszczelnienie systemu podatkowego

Wszyscy przedsiębiorcy z początkiem stycznia 2021 r. mogą wystawić lub odebrać fakturę ustrukturyzowaną za pomocą Krajowego Systemu e-Faktur udostępnionego przez Ministerstwo Finansów. Dzięki KSeF przedsiębiorcy zyskują m.in. większe bezpieczeństwo rozliczeń, bowiem mogą być pewni, iż nie zgubią faktury (system zachowuje dane o dokumentach przez dekadę), wcześniej odbiorą zwrot VAT, jak również są zwolnieni z wymogu przekazywania pliku JPK_FA. Natomiast Ministerstwo Finansów otrzymuje narzędzie, które pozwala na dokładniejsze uszczelnienie systemu podatkowego, czyli lepiej zapobiega nieprawidłowościom w obszarze podatku akcyzowego, VAT i dochodowego. Co istotne, nieodzowność stosowania KSeF nie zamyka drogi do korzystania z zewnętrznego oprogramowania księgowego, lecz należy dokonać jego integracji z Krajowym Systemem e-Faktur.

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]