Co to jest system rozliczeń SWIFT?

System SWIFT. Uzyskaj więcej informacji.

Mimo, iż de facto na co dzień korzystamy z przelewów bankowych, masa osób po raz pierwszy usłyszało o istnieniu systemu SWIFT w 2022 r. w kontekście rozważania sankcji względem Rosji jako riposta Zachodu na jej atak na Ukrainę. Ale system SWIFT istnieje już od lat siedemdziesiątych ubiegłego stulecia i jest jednym z filarów wydajnego funkcjonowania międzynarodowej bankowości.

System rozliczeń SWIFT nie jest jedynym w użyciu

SWIFT to akronim od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, co po polsku znaczy Stowarzyszenia na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej. Powszechnie jednak tym skrótem nazywa się międzynarodowy system rozliczeń międzybankowych, bez którego sfinalizowanie przelewów międzynarodowych byłoby z pewnością zdecydowanie bardziej skomplikowane niż obecnie. SWIFT to bardzo popularny, jednakże nie jedyny używany aktualnie system tego rodzaju. Poza nim przykładowo w Naszym kraju korzysta się także z systemów: SEPA, Elixir i SORBNET.Na całym świecie wdrożone są także przeróżne systemy lokalne, służące tylko do rozliczeń między bankami na obszarze danego kraju.

Co jest zatem najważniejszym atutem systemu SWIFT? Obejmuje on nieomal wszystkie kraje świata, a przy tym korzystają z niego nie tylko instytucje bankowe, których liczba dziś przekroczyła już 11 tys., ale także giełdy, domy maklerskie i wiele innych instytucji finansowych. Każdy partycypant systemu SWIFT musi mieć swój unikatowy kod (Bank Identifier Code), składający się z 8 znaków (liter oraz cyfr). Dopuszczalne jest również przypisywanie kodu BIC oddziałowi banku, wtedy taki kod ma 11 znaków.

System rozliczeń SWIFT – prezentujemy kody BIC/SWIFT znanych polskich banków

Nawet jeżeli jedynie sporadycznie realizujesz przelewy międzynarodowe, warto pamiętać kod BIC/SWIFT swojego banku, a co najmniej wiedzieć gdzie błyskawicznie odszukać taką informację. Poniżej znajdziesz kody BIC największych banków, prowadzących placówki w Naszym kraju.

– Bank BPH: BPHKPLPK
– Credit Agricole: AGRIPLPR
– BIC ALIOR BANK: ALBPPLPW
– Raiffeisen Bank Polska: RCBWPLPW
– Getin Bank: GBGCPLPK
– Pekao SA (z żubrem): PKOPPLPW
– PKO BP (w tym dla kont PKO Inteligo): BPKOPLPW
– mBank (BRE): BREXPLPWMBK
– BANK POLSKIEJ SPÓŁDZIELCZOŚCI: POLUPLPR
– BNP Paribas Bank Polska SA: PPABPLPK
– Bank Millenium: BIGBPLPW
– Santander Bank Polska: (wcześniej BZ WBK): WBKPPLPP
– ING Bank Śląski: INGBPLPW
– CitiBank: CITIPLPX

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]