Food pairing – odkryj nowe połączenia smakowe

Wszystko o food pairing.

Choć przywykliśmy do określonych połączeń smakowych, nie znaczy to, że łączenie ze sobą produktów, które pozornie zupełnie się wykluczają, nie może przynieść intrygujących i, co najważniejsze, apetycznych wyników. Uświadamiamy sobie to coraz częściej. Największy wpływ na nasz zmysł smaku miało ewidentnie pojawienie się na rynku nieosiągalnych dotąd w naszym kraju produktów i otwarcie się na obce zwyczaje kulinarne. Dzięki temu chociażby kombinacja mięsa z egzotycznych sosami owocowymi rzadko już zaskakuje. Osoby, które zasmakowały w tych niebanalnych fuzjach smaków nierzadko rozpoczynają własne doświadczenia i na własną rękę szukają jeszcze bardziej nietuzinkowych kombinacji. By te aczkolwiek dały pozytywne rezultaty, należy wpierw zaopatrzyć się w stosowną wiedzę.

Food pairing – umiejętność zestawiania ze sobą smaków

Jeśli pragniemy, by nasze kulinarne przygody faktycznie stały się przyczyną ekscytacji i umożliwiały odnalezienie nowych smakowych przyjemności, warto postępować zgodnie z zasadami obowiązującymi w nowoczesnej sztuce kulinarnej. Te, w rzeczy samej, są zaledwie wskazówkami, o których trzeba pamiętać, żeby smaki wiążą się w nietuzinkową, lecz harmonijną całość. Dobrze uczynimy, jeśli przyswoimy sobie food pairing. Tak tytułuje się się sztukę łączenia ze sobą smaków, które w powszechnym przeświadczeniu uważane są za całkiem ze sobą niewspółgrające. Wszystkie reguły food pairingu są jednakże wnikliwie przemyślane i poparte szczegółową wiedzą z obszaru biochemii, dotyczącą zwłaszcza obecności konkretnych substancji w używanych produktach. Food pairing dotyczy nie tylko jedzenia, ale też napojów (w tym tych zawierających alkohol).

Food pairing polega na instynkcie oraz dużej wyobraźni

Do eksperymentów z food pairingiem konieczne są spora fantazja oraz wyczucie, jednak to nie one okazują się najważniejsze. W wyższym stopniu jest istotna znajomość ilości najrozmaitszych substancji w komponentach potraw, jak również tego, jak reagują one z innymi składnikami. Zatem rozsądnym pomysłem będzie uczestnictwo w szkoleniu z food pairingu prowadzonym przez wykwalifikowanego szefa kuchni – przede wszystkim dlatego, że przekazanie niezbędnej wiedzy trwa z reguły kilkanaście godzin.

Adres:
Warsztat Qulinarny
ul. Okulickiego 51 lokal 282
31-637 Kraków

Mob.: +48 662 311 637, +48 507 771 680
E-mail: [email protected]