Wykorzystanie botoksu w nowoczesnej medycynie

Dalsze informacje o botoksie w Kielcach.

Toksyna botulinowa, w mowie potocznej nazywana botoksem, to substancja białkowa produkowana przez jeden z rodzajów bakterii żyjących w warunkach beztlenowych, która ze względu na swoje właściwości znalazła rozległe zastosowanie w medycynie, przede wszystkim estetycznej. Jak zatem korzysta się z tej egzotoksyny i czy jest ona bezpieczna?

Botoks – leczenie stanów chorobowych, w których stwierdza się nadmierne napięcie mięśniowe

Botoks jest jedną z silniejszych poznanych egzotoksyn, której oddziaływanie polega na powstrzymywaniu impulsów przesyłanych między tkanką mięśniową a komórkami nerwowymi. To dlatego jego konsumpcja (przykładowo razem z nieświeżym pożywieniem) może być nad wyraz niebezpieczne, ponieważ w skrajnych przypadkach prowadzi do niewydolności oddechowej. Jednakże tenże efekt rozluźnienia mięśni, jaki wywołuje botulinotoksyna, medycy od 50 lat wykorzystują do leczenia schorzeń, w których występuje zbytnie napięcie mięśniowe, między innymi przy kurczu wpustu żołądka, trudnych casusach migreny czy chorobach wywołujących nerwowe kurcze. Botoks szeroko stosuje się również w leczeniu bruksizmu, to znaczy odruchowego zgrzytania zębami, bo ostrzyknięcie wybranych miejsc tą neurotoksyną obniża napięcie mięśni szczęki, a w konsekwencji zapobiega pękaniu szkliwa i starciu koron zębowych. Botulinotoksyna pomaga także osobom mających problemy z nadpotliwością – zaaplikowana w obszary, gdzie skóra produkuje zbyt dużą ilość potu, wstrzymuje jego wydzielanie się nawet przez pół roku.

Botoks – usuwanie zmarszczek mimicznych i “zmarszczek palacza”

Zwykły mieszkaniec Polski na ogół botoks łączy tymczasem z zabiegami medycyny estetycznej. I rzeczywiście, egzotoksyna ta jest tu używana w szerokim zakresie. Korzysta się z niej w celu wygładzenia zmarszczek. Ostrzykiwanie botoksem to zabieg szybki oraz bezbolesny. Preparat botoksu rozluźnia mięśnie przyczyniające się do tworzenia się bruzd i wyrównuje skórę. Dlatego przede wszystkim wykorzystuje się go do usuwania tzw. “lwiej zmarszczki” czy zmarszczek mimicznych widocznych w okolicach oczu. Z pomocą botoksu można także zminimalizować nadmierny łojotok skóry na czole.

Adres:
“Re vitae” Centrum Medycyny Estetycznej i Chirurgii Plastycznej
ul. Wojska Polskiego 60
25-389 Kielce

Mob.: +48 664-029-922
E-mail: [email protected]