Widzisz niepokojące zmiany w moczu? Czas na konsultację z urologiem

Skieruj się na www.scmkrakow.pl/specjalizacje/urologia/, aby odnaleźć informacje dotyczące urologa w Krakowie.

Spotkanie z urologiem powoduje u szeregu pacjentów skrępowanie. Choroby, które bada urologia, uważane są jako niesłychanie intymne, co powoduje, iż pacjenci, którzy spostrzegli u siebie alarmujące przejawy choroby, często zwlekają przez wiele miesięcy zanim postanowią udać się na wizytę u specjalisty. Tymczasem może to skutkować daleko idącymi konsekwencjami dla układu moczowego.

Masz problemy z wypróżnianiem? Zgłoś się do lekarza urologa!

Urologia zajmuje się diagnostyką i leczeniem chorób żeńskiego układu moczowego, a u panów – układu moczowo-płciowego. Narządy tego układu są odpowiedzialne chociażby za wydalanie z organizmu nadmiaru soli mineralnych oraz mocznika, który powstaje w wątrobie jako produkt uboczny rozpadu białek, czy produkcję i degradację hormonów. O problemach z układem moczowym może alarmować masa rozmaitych symptomów, które w szeregu przypadków są bagatelizowane przez chorych z nadzieją, że same znikną. Na jakie więc objawy powinno się zwrócić szczególną uwagę i potraktować je jako wskazówkę do natychmiastowego umówienia się na badanie urologiczne? Będą to zwłaszcza wszelkie zmiany związane z moczem, a więc jego ciemniejsza barwa, spienienie czy pojawienie się w nim krwi albo ropy, ale także nieregularny strumień moczu, pieczenie lub ból przy jego oddawaniu, nietrzymanie moczu czy wydalanie jego niewielkiej objętości. Niektóre symptomy są również mniej wyraźne, np. nadciśnienie tętnicze, opuchnięcie stóp oraz ból pleców bądź podbrzusza. Lekarz urolog zajmuje się także męskim układem płciowym, toteż panowie powinni umówić się do niego kiedy doświadczają problemów związanych z wywołaniem wzwodu, z wytryskiem (np. gdy widoczna jest krew w nasieniu), ze stulejką czy gdy dostrzegą jakiekolwiek zmiany na prąciu lub jądrach. Trzeba przy okazji podkreślić, że panowie po ukończeniu czterdziestu lat powinni cyklicznie umawiać się na kontrolne badanie prostaty.

Jakie zabiegi wykonuje lekarz urolog?

Pacjenci na ogół przychodzą do poradni urologa celem uzyskania porady odnośnie wazektomii, przeprowadzenia cystoskopii (czyli obrazowania wnętrza pęcherza moczowego), biopsji prostaty (umożliwiającej wykrycie nowotworu tego narządu), jak również leczenia stulejki, torbieli nerek czy też wodniaka jądra. Lekarze urolodzy na co dzień wykonują również wiele złożonych zabiegów, takich jak nefrektomia (a więc usunięcie nerki), plastyka połączenia miedniczkowo-moczowodowego i przezcewkowa resekcja guza pęcherza moczowego czy gruczołu sterczowego.

Adres:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]