Biopsja gruczołu krokowego – krótki i precyzyjny zabieg

Zajrzyj tutaj, jeżeli potrzebujesz więcej informacji w temacie biopsji fuzyjnej.

Prostata, inaczej gruczoł krokowy, jest częścią układu moczowo-płciowego mężczyzny, która podobna jest pod kątem kształtu i rozmiaru do orzecha włoskiego. Znajduje się poniżej pęcherza moczowego i odpowiada między innymi za produkowanie płynu, w którym transportowana jest sperma. Problemy z prostatą pojawiają się u wielu panów wraz z wiekiem, w związku z tym tak ważne jest jej regularne badanie. Pomaga to rozpoznać przerost lub zapalenie tego gruczołu, a także z wyprzedzeniem wykryć niebezpieczne zmiany nowotworowe. Warto zaakcentować, że rak prostaty to jeden z najczęstszych nowotworów, które dotykają mężczyzn, więc nie można bagatelizować niebezpieczeństwa jego możliwego rozwoju.

Alarmujące objawy – kiedy zgłosić się do urologa?

Panowie, którzy ukończyli 45 rok życia muszą regularnie pojawiać się w gabinecie urologicznym, zwłaszcza jeśli zauważyli alarmujące symptomy związane z oddawaniem moczu, jak przykładowo trudności w zatrzymaniu albo rozpoczęciu oddawania moczu, zwiększenie częstotliwości mikcji, pieczenie w jej trakcie, kłopoty z erekcją oraz ejakulacją, ale także krew w moczu czy jego nieregularny strumień. Jeżeli po badaniu per rectum pojawią się przesłanki, żeby podejrzewać możliwość rozwoju nowotworu, urolog polec badanie PSA, które polega na sprawdzeniu krwi pod kątem stężenia antygenu sterczowego. Wysoki poziom PSA we krwi sygnalizuje spore niebezpieczeństwo rozwoju raka. Aby natomiast mieć bezsprzeczną pewność, nieodzowne jest przeprowadzenie biopsji prostaty.

Biopsja fuzyjna prostaty – przebieg i przeciwwskazania

Biopsja fuzyjna to sposób biopsji prostaty, przeprowadzana w warunkach szpitalnych, która dzięki wykorzystaniu równolegle obrazu USG oraz wieloparametrycznego rezonansu magnetycznego, umożliwia pobranie wycinków tkanki daleko precyzyjniej aniżeli w procedurze, gdzie podczas zabiegu korzysta się wyłącznie z obrazowania TRUS (USG przezodbytnicze). Biopsja fuzyjna prostaty to całkiem krótki zabieg, który przeciętnie trwa ok. pół godziny. Prócz tego pacjent spędza jeszcze po zabiegu kilkanaście minut na oddziale, dlatego cała procedura kończy się w czasie 60 minut. Biopsja fuzyjna jest zasadniczo bezbolesna, bowiem przeprowadzana jest przy znieczuleniu miejscowym. Pobrane wycinki prostaty są później sprawdzane przez patomorfologa, który bada czy są w nich widoczne zmiany nowotworowe.

Oczywiście, jak przy każdym zabiegu istnieją pewne przeciwwskazania, które mogą wpłynąć na możliwość wykonania biopsji prostaty. To między innymi alergia na niektóre leki, zaburzenia krzepliwości krwi i korzystanie z rozrusznika serca. Dlatego też zanim zapadnie decyzja o zabiegu należy jak najprecyzyjniej odpowiedzieć urologowi na wszystkie pytania poruszone w wywiadzie medycznym.

Adres:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]