Współczesne obrączki ślubne – tradycja i nowoczesność

Skieruj się tu, aby zamówić obrączki Kraków.

Dla wielu osób dzień ślubu jest niezwykle wzruszającym dniem życia. Obrzęd ten łączy małżonków do końca życia, a znakiem ich wierności, miłości i oddania są obrączki ślubne.

Obrączki ślubne – część ceremonii zaślubin od XIII wieku

Z początku nie było podziału na pierścienie zaręczynowe oraz obrączki, zatem ich dzieje są wspólne i sięgają daleko w Starożytność. Obrączki zostały włączone do prawa kanonicznego przez Kościół Katolicki zaledwie w XIII w., dzięki czemu podarowanie żonie pierścionka stało się częścią ceremonii ślubu. Panowie rozpoczęli noszenie na palcu obrączki kilka wieków później, o czym jednakże niewielu wie. Już uprzednio zdarzało się, że wkładali pierścienie na palec obrączkowy jak wybywali na wojnę, jednakże obyczaj ten upowszechnił się szerzej w poprzednim stuleciu, a dokładniej w okresie II Wojny Światowej. Obrączka przypominała wojakowi, że w domu czeka na niego żona, za którą walczy i której winien pozostać wierny. Nad Wisłą małżonkowie noszą obrączki na serdecznym palcu prawej ręki, aczkolwiek w wielu krajach, jak przykładowo w Kanadzie, na Słowenii, w Meksyku czy w Czechach, zakłada się je na lewą dłoń, gdzie wedle starodawnych zabobonów biegnie tzw. “żyła miłości”, która wiedzie wprost do serca. W przeciwieństwie do pierścionków zaręczynowych, pary poszukują oraz przymierzają obrączki ślubne razem, jednakże zwyczaj rekomenduje, iż kobieta nie powinna pokrywać ich kosztu, gdyż jest to obowiązek mężczyzny.

Obrączki – dodaj imiona małżonka, datę ślubu lub cytat

W przeciwieństwie do pierścionków zaręczynowych, obrączki charakteryzują się bardziej delikatnym designem. Na przestrzeni stuleci sporządzano je z rozmaitych materiałów, w większym lub mniejszym stopniu trwałych. Później zaczęto wykorzystywać do tego metale (jak żelazo czy mosiądz), które uosabiały potęgę miłości. Dzisiaj do ich stworzenia stosuje się z reguły platynę oraz złoto, które są symbolem zaufania do współmałżonka. Rzecz jasna, są one też częstokroć zdobione kamieniami szlachetnymi, jednakże nadal najczęściej nabywane są gładkie, uniwersalne złote pierścienie i subtelne obrączki, w których zastosowano dwa rodzaje złota (np. tradycyjne i białe). Sklepy jubilerskie specjalizujące się w sporządzaniu obrączek, mają także nierzadko w swojej ofercie grawerunek. Można więc spersonalizować obrączki dopisując do nich imię małżonka, datę ślubu albo znaczący dla nowożeńców cytat.

Adres:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]