Pierścionki zaręczynowe – skąd wywodzi się ta tradycja?

Szukasz pierścionków zaręczynowych Kraków? Zobacz tutaj.

Gdy odnajdziesz partnerkę, z którą zechcesz spędzić całe życie, w końcu pomyślisz o ślubie. Przedtem jednakże następuje ta długo wyczekiwana przez wiele kobiet chwila – oświadczyny, na które będzie Ci potrzebny pierścionek zaręczynowy.

Pierścionek zaręczynowy – symbol wieczności

Podarowanie kobiecie pierścionka to niezwykle stara tradycja, sięgająca Starożytnego Egiptu. Pierścionki mają formę okręgu, który symbolizuje nieskończoność. Zgodnie z tradycją nosi się je na czwartym palcu lewej ręki, nazywanym notabene “palcem obrączkowym”, co wypływa z poglądu, iż od tego palca prowadzi żyła wiodąca wprost do serca, tytułowana “vena amoris”. Ogólnie uważa się, iż to Grecy sprowadzili do Europy obyczaj wręczania pierścionków zaręczynowych. Z początku sporządzano je ze skóry, z łodyg trzciny, a nawet kości słoniowej. Dopiero później Rzymianie użyli do ich produkcji metali, w głównej mierze żelaza. Drogocennymi pierścieniami ze złota czy srebra obdarowywano wyłącznie wtedy, kiedy mężowie chcieli zademonstrować swoją bezgraniczna ufność do przyszłej żony. W dzisiejszych czasach pierścionki zaręczynowe od razu łączymy ze złotem, drogimi kamieniami oraz platyną, tymczasem surowce te tak naprawdę szeroko wykorzystuje się do ich sporządzania zaledwie od kilku wieków, przy czym znamienny przyrost ich popularności można odnotować w XX w.

Pierścionki zaręczynowe – czy ich koszt ma znaczenie?

Nie ulega wątpliwości, że wymarzona biżuteria na zaręczyny to platynowy pierścionek z dużym diamentem, jednak możliwości dowolnego dobierania rozmaitych metali oraz kamieni są olbrzymie. Nie licząc diamentów wykorzystuje się topaz, szafir bądź rubin. Część osób wybiera tańsze metale, jak stal damasceńską, tytan, srebro, a także drewno, niemniej jednak nadal na rynku dominują pierścionki sporządzone z platyny i różnych rodzajów złota (czerwonego, białego i żółtego).
Ile powinien kosztować pierścionek zaręczynowy? Niedawno funkcjonowało przekonanie, iż mężczyzna ma obowiązek wydać na niego przynajmniej dwukrotność swojej pensji. Koszt pierścionka zależny jest od kilku czynników: ilości karatów, surowca, designu czy wykorzystanego kamienia, wobec tego każdy odszuka śliczny, nietuzinkowy pierścionek na miarę swoich możliwości finansowych. Pamiętajmy jednakże, iż pierścionek zaręczynowy jest przede wszystkim symbolem uczucia i zaangażowania, dlatego jego cena ma drugorzędne znaczenie. Istotne jest to, czy przypadnie do gustu naszej przyszłej małżonce.

Adres:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]