Motoreduktory – układy napędowe o szerokim spektrum konfiguracji

Zobacz, gdzie zamówić motoreduktor.

Motoreduktor to ogólnie mówiąc nierozłączne połączenie silnika elektrycznego z przekładnią mechaniczną. Jak działają motoreduktory i kiedy się ich używa? O tym przeczytasz poniżej.

Motoreduktory wybierzesz wprost z katalogu producenta

Motoreduktory pozwalają wydajniej wykorzystać silniki elektryczne w roli napędu w wielu użyciach w przemyśle. Z wykorzystaniem przekładni redukującej, ogromna prędkość obrotowa silnika zostaje zmniejszona nawet do kilkuset razy, przy jednoczesnym proporcjonalnym zwiększeniu jego momentu obrotowego. Rzecz jasna sprawność przekładni w żadnym wypadku nie będzie stuprocentowa, w związku z tym zawsze zauważalna jest niewielka różnica między mocą wejściową i mocą wyjściową w układzie. W skład zintegrowanego zestawu jakim jest motoreduktor zazwyczaj wchodzą dodatkowo inne części jak sprzęgła czy hamulce. Bezdyskusyjnym atutem motoreduktorów jest to, że są to prefabrykowane elementy, które da się bez przeszkód wybrać z oferty producenta tak, żeby ich parametry perfekcyjnie pasowały do wymogów konkretnego projektu. Inżynierzy oszczędzają dzięki temu tygodnie, a czasem miesiące, na drobiazgowe obliczenia oraz testy pojedynczych kompletów części. W zależności od konstrukcji i typu przekładni, motoreduktory mogą być dedykowane do krótkiego lub długiego okresu pracy, jak również do lekkich, średnich lub sporych obciążeń.

W motoreduktorach, w których wykorzystano przekładnie kilkustopniowe, można osiągnąć niezmiernie wysoki zakres przełożeń, sięgający nawet do kilkudziesięciu tysięcy.

Motoreduktory – stosowane w każdym obszarze gospodarki

Chociaż motoreduktory mogą być budowane w oparciu o kilka rodzajów silników (AC, BLDC, DC czy szeregowych), dzieli się je ze względu na rodzaj przekładni umieszczonej na ostatnim stopniu przełożenia. Zatem wyróżnia się takie oto motoreduktory:
– motoreduktory stożkowe (z przekładnią stożkową),
– motoreduktory płaskie oraz walcowe (wykorzystujące przekładnię walcową),
– motoreduktory planetarne (wykorzystujące przekładnię planetarną),
– motoreduktory ślimakowe (wykorzystujące przekładnię ślimakową).

Nie ma chyba takiego obszaru gospodarki, w którym nie dałoby się zastosować motoreduktora w roli napędu. Czy to przemysł, transport bądź produkcja żywności, motoreduktory wprawiają w ruch rozmaite automaty, takie jak mieszadła, podnośniki, linie bagażowe na lotniskach i dachy ruchome. Duże zróżnicowanie typów użytych w nich silników i przekładni, ich wielkości i mocy przyczyniła się do tego, iż ilość potencjalnych kombinacji, które obecnie mają w ofercie czołowi światowi producenci motoreduktorów, powinno się liczyć już nie w setkach czy tysiącach, lecz właściwie w milionach.

Adres:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]