Co warto wiedzieć o silnikach prądu stałego?

Chcesz zamówić silniki szczotkowe? Sprawdź ultrarobotics.pl/silniki-elektryczne/silniki-dc-pradu-stalego/.

Mnóstwo sprzętów, z którymi stykamy się każdego dnia i bez których nie wyobrażamy sobie życia, żeby działać wykorzystuje silniki elektryczne prądu stałego. Niewielkie bądź olbrzymie, bezszczotkowe albo szczotkowe, te silniki odmieniły nasz tryb życia oraz pracy, a statystyczny człowiek najczęściej nie ma pojęcia, z jakich elementów składają się ani jak działają te urządzenia.

Kilka podstawowych informacji o silnikach na prąd stały

Zadaniem silników elektrycznych na prąd stały jest generowanie energii mechanicznej z energii elektrycznej. Jak wskazuje ich nazwa, zasila je prąd, w którym zwrot i kierunek transferu ładunków elektrycznych jest niezmienny. Takie silniki istnieją od prawie 200 lat i nie są zasługą konkretnej osoby. Do ich budowy, następnie rozwoju i w efekcie ich dopuszczenia do szerokiego użycia w wszelkiego typu mechanizmach, przyczyniły się badania oraz wynalazki cenionych naukowców połowy XIX w., jak m.in. Moritz Jacobi, Thomas Edison i Thomas Davenport. Silniki DC złożone są ze dwóch magnesów skierowanych do siebie biegunami różnoimiennymi, pomiędzy którymi tworzy się pole magnetyczne, komutatora, nieruchomego statora, wirnika i szczotek. Współcześnie często używane są również bezszczotkowe silniki prądu stałego (BLDC), które przede wszystkim w związku z brakiem tej stosunkowo awaryjnej części, są uważane za znacznie trwalsze, bezpieczniejsze i są po prostu cenione za cichą pracę, jak równieżwysoką niezawodność.

Gdzie używa się silników DC?

Teza, iż silniki elektryczne na prąd stały są używane zasadniczo wszędzie nie jest egzageracją. Jeśli w domu posiadasz czytnik CD/DVD lub w laptopie masz zainstalowane dyski HDD, to w ich napędach na pewno użyto silnika bezszczotkowego. Silniki na prąd stały są modułem sterowanych radiowo samochodów i pociągów, czyli zabawek, które uwielbialiśmy w dzieciństwie i które pewnie damy też naszym córkom oraz synom. Silniki tego rodzaju napędzają duże i małe pompy hydrauliczne niezbędne w licznych branżach przemysłu, między innymi wydobywczej, produkcyjnej bądź budowlanej. W przyszłości, dzięki silnikom DC samochody elektryczne będą codziennością, a już dziś te silniki usprawniają naszą mobilność, ponieważ to one napędzają popularne hulajnogi, rowery elektryczne i segwaye. Silniczków prądu stałego używają także pasjonaci elektroniki do realizacji własnych prototypów z zakresu mechaniki i robotyki.

Chociaż silniki elektryczne DC o niskiej mocy bez trudu da się kupić w sklepach hobbystycznych albo z asortymentem elektronicznym, to te do industrialnego zastosowania dostępne są na zamówienie wyłącznie u dystrybutorów, dostarczających specjalistyczne silniki od szanowanych światowych producentów.

Adres:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]